• Nem Talált Eredményt

Egy kis történelem

...

Solt 7300 lakosú, hatalmas területen elhelyezkedő település a Duna mentén. Az itt zajló sportéletről beszámolni kellemes feladat. Labdarúgóink a csúcson vannak, és más sportágak is szervezett formában működnek. A sport helyi történelméből ezzel szemben igen nehéz érdemleges dolgot felkutatni. Természetesen ennek is megvan az oka. Solton évszázadok óta szinte kizárólag földműveléssel, állattartással foglalkozó emberek éltek.

Hiányoztak a közintézmények, ipari üzemek, felsőbb iskolák, tehát a pol­

gári réteg nem alakult ki. Az igazi sportélet meghonosításához pedig éppen erre rétegre lett volna szükség. Szomorú, de ez a sajátos örökség a mai na­

pig érezteti hatását.

Szívesen tekintenénk solti illetőségűnek az 1900-as olimpia diszkosz­

vető bajnokát, Bauer Rudolfot. A valóságban azonban ezt nem tehetjük, ugyanis Bauer csupán rövid ideig élt Solt határában található kastélyában.

A II. világháború előtti években már működött labdarúgó csapat. Ők nem játszottak a bajnokságban, hanem a szomszéd települések ellen vívtak barátságos mérkőzéseket. A Levente Egyesület keretein belül a fiatalok atletizáltak és kerékpároztak. E két sportágban versenyen mérték össze tudásukat más községek leventéivel. A háború ezt is elsöpörte.

Az 1940-es évek végén és az ötvenes években volt aktív futballista Csordás József, aki solti emberként a legmagasabb szintre jutott, mint spor­

toló. A tehetséges fiatalember rövid ideig játszott a Ferencvárosban, majd hosszú ideig a Kecskeméti Dózsát erősített. Egyszer pályára lépett az után­

pótlás válogatottban is.

Egy kis fellendülés

...

Az 50-es évek legvégétől határozott fellendülés figyelhető meg. Németh Domokos és Joó Sándor vezetésével egy fiatal tettrekész pedagógus gárda mozgásba hozta a község fiatalságát. A solti Sport Egyesület (sokszor válto­

zó név alatt) keretein belül működött a labdarúgó, a kézilabda, az asztalite­

nisz, a sakk és a tömegsport szakosztály. A focisták és a ping-pongosok já­

rási szintig jutottak. A sakkozók megyei II. osztályban szerepeltek, ami abban az időben kimondottan színvonalas bajnokságot jelentett. A csapatot Fazekas Béla, Iványi Béla és Tollas Ferenc alkotta. Ők egy alkalommal

megnyerték a megyei MEDOSZ Kupát is. A hölgyek is jeleskedtek, hiszen közülük Hadik Ilona szpartakiád győztes lett.

Az egyesület leghíresebb szakosztálya a kézilabda volt. 1960-tól tíz évig játszottak együtt, és a járásiból gyorsan eljutottak a megyei I. osztályba.

Rendkívül tehetséges korosztály jött össze, akik közül Molnár Péter, Molnár István, Váradi Gábor, Szabó István, Tóth János és a Nagy testvérek nyújtották a legemlékezetesebb teljesítményt. A solti gimnázium működésé­

nek idején női csapat is alakult, ami két év múlva megszűnt.

Az asztalitenisz többször is újraszerveződött. A hölgyek egy alkalommal egészen az NB III-ig jutottak. Nagy Éva, Józsa Éva és Csizmadia Anikó alkotta a csapatot. A férfiaknál két időszakról kell említést tenni. Az első gárdát Szűcs László tanár úr irányította. Ők megnyerték a megyei I. osztá­

lyú bajnokságot, az osztályozón azonban elbuktak. Az NB III. csak álom maradt. Mikó László, Nagy Lajos, Tóth János és Iványi Béla voltak a kor­

szak játékosai. Mikó egyébként igazi tehetsége az asztalitenisznek, aki ké­

sőbb NB II-ig jutott. Néhány évvel később az Iványi, Tengg, Joó összetételű csapat játszott a járásban.

1968 és 1980 között a fogathajtó sport is működött Solton. A Szikra Mgtsz keretein belül Soós Péter és Dani Gábor szép sikereket értek el.

1974-ig kettesfogatot, attól kezdve pedig négyesfogatot hajtottak. 1975 és 80 között “A” kategóriások voltak, ami a hatalmas honi mezőny 32 legjobb fogatát jelentette.Országos versenyeken értékes helyezéseket szereztek. Az Apajpusztán rendezett Lovasnapokon többször diadalmaskodtak. 1979-ben pedig egy Ausztriában lebonyolított nemzetközi versenyről első és har­

madik díjjal tértek haza. 1980-ban anyagi nehézségek miatt be kellett fejezni ezt a tevékenységet. Tegyük hozzá: sajnos!

A diáksportról...

A Vécsey Károly Általános Iskolának létezett egy tehetséges lány csapa­

ta, amely 1984-ben megyei atlétikai diákolimpiát nyert. Sikerükkel eljutot­

tak az országos döntőre. A csapat tagjai közül Bajnok Anikó később a Kecskeméti SC-ben atletizált és lett megyei iljúsági bajnok.

A Vécseysek Diáksport Egyesületének tanulói szép sikerekkel büszkél­

kedhetnek. A sokéves következetes munka egyre inkább beérik. Bizonyítják ezt az 1994-es eredmények. A nebulók hat sportágban (atlétika, labdarúgás, kosárlabda, játékos sportversenyek, sakk, judo) versenyeztek. A legszebb sikereket az atléták érték el.

Kalocsán a városi (járási) futó csapatbajnokságon a fiúk I. , a lányok II.

helyet szereztek. Egyéniben I. és II. helyek születtek Jónás Anna, Kiss Anita, Kocsis Viktor, Homo Tamás, Zentai Kristóf és Sütöri József révén.

Terematlétikai versenyen az iskola csapata városi III. lett. A diákolimpia városi, megyei versenyein 3, 4 és 5 próbában csapataink I., II. és III. helye­

zéseket értek el. Az őszi időszakban a váltófutás versenyén a fiúcsapat I., a lánycsapat II. lett. A megyei döntőn a fiúk negyedik, a lányok ötödik helyet szereztek. Az alsós fiúcsapat kilenc iskola versenyében második helyezést ért el. E sikerben jelentős szerepet vállalt: Nacsa Zoltán, Kara András, Láng Péter, Puskás Tamás és Németh Róbert.

A kissolti II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola szerényebb eredmények­

kel rendelkezik, de az új tornacsarnok adta lehetőséggel minden bizonnyal élnek a jövőben. Legnagyobb sikerük Szabó László nevéhez fűződik, aki a diákolimpián megyei nyolcadik lett 110 indulóból. A 7-8. osztályos lányok a bátyai diákolimpián egy győzelmet és két vereséget szedtek össze. A lab­

darúgó körzeti diákolimpián egy győzelmet és két vereséget szedtek össze.

A labdarágó körzeti diákolimpián az 5-6. osztályosok két vereséggel zártak, de a sok barátságos meccs eredménye alapján megjósolható: lesz ez még

A négy ország részvételével nemrég megrendezett versenyről értékes helyezésekkel tértek haza judósaink. Csapatunk első lett. Panyiczki Bog­

lárka és Mészáros Mónika aranyérmet szerzett. Hollósi Anita ezüstérmet, Suhajda Zsolt, Joó Gergely, Végi Csaba és Szurma Imre bronzérmet hozott.

A mester elsődleges célja az utánpótlás-nevelés.

Kung-Fu. E ritka távolkeleti harcművészet művelői is megtalálhatók Solton. Kis csoportjuk rendszeresen edz, készül a versenyekre.

Vízisportok. Nyár végén alakult meg a Solti Vízisport Egyesület, mely a Duna közelsége adta lehetőségeket kívánja kiaknázni a jövőben. Az alábbi sportágakban szeretnének tanfolyamok szervezésével és versenyeztetéssel foglalkozni: úszás, vízisí, motorcsónak, evezés, kajak-kenu. Tevékenysé­

gükkel a sajnálatos vízibalesetek megelőzését is akarják segíteni.

Tenisz. Az új tornacsarnok a sportbéli lehetőségek arzenálját nyitotta meg Solton is. Az ott művelhető sportágak egyike a tenisz. Németh tanár úr már megtanította kis neveltjeinek a legalapvetőbb ismereteket az elmúlt három évben. Most pedig már kitűnő körülmények között teljesedhet ki 30- 40 iskolás tenisz iránti igénye. Természetesen a felnőttek körében is egyre népszerűbb a játék. Szinte egész évben folynak versenyek a különböző

kategóriákban. Az alkalmi teniszezők is kibérelhetik a termet, ha kedvük támad egy kis mozgásra.

Horgászat. 300 felnőtt és 150 gyermek taggal működik a Solti Horgász Egyesület. A gyermekek szép sikereket érnek el a megyei versenyeken is, sajnos a felnőtteknek ez még nem sikerült. Az egyesület minden évben megrendezi saját nyílt versenyét, melyre bárki nevezhet. A Soltiak jelentős víziterülettel rendelkeznek, érdemes itt bérletet váltani!